Podsumowanie projektu Erasmus+
W dniach 02.06 -14.06.2024 r. grupa 30 uczniów z klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Iwkowej wraz z opiekunami przebywała w Grecji
w miejscowości Olimpic Beach w regionie Pieria, u podnóża pasma Gór Olimpu realizując program edukacyjny dla mobilności grupowej w programie Erasmus+, którego organizacją przyjmującą była KEK LIDIA. Wyjazd dla wszystkich uczestników finansowany był w całości z grantu otrzymanego przez szkołę na realizację tego projektu ze środków Unii Europejskiej.
Czas pobytu w Grecji został zaplanowany bardzo szczegółowo, każdego dnia czekało nas mnóstwo wrażeń. Podczas całego pobytu uczniowie zrealizowali elementy edukacyjne programu, ale mieli również czas na odpoczynek korzystając w pełni z uroków bliższej i dalszej okolicy.
Zajęcia przygotowawcze w programie Erasmus+:
Przed wyjazdem do Grecji uczestnicy projektu Erasmus+ uczęszczali na zajęcia przygotowawcze, które podzielono na:
1. Zajęcia językowe: w ramach prowadzonego kursu językowego stawialiśmy na praktyczne użycie języka i dlatego zajęcia obejmowały zarówno słownictwo codziennie jak i sytuacyjne. Szczególny nacisk kładziony był na rozmowy w języku angielskim. Z tego względu program zajęć różnił się od tego realizowanego na co dzień w szkole i był przeprowadzany w formie rozmów między uczniami oraz scenek z życia codziennego.
2. Przygotowanie kulturowe: celem zajęć było poznanie bogatej historii i kultury Grecji, co wpłynęło na poszerzenie horyzontów kulturowych uczniów. Część pedagogiczna obejmowała zagadnienia takie jak: znalezienie się w nowym miejscu pobytu, dostosowanie się do życia w grupie i zespole, efektywne spędzanie czasu podczas wizyt w szkole i metody walki ze stresem.
3. Zajęcia BHP i elementy pierwszej pomocy: w trakcie zajęć uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady BHP, których należy przestrzegać w trakcie podróży, pobytu w szkole czy czasu wolnego, spędzanego w trakcie wyjazdu. Dodatkowo uczestnicy byli zapoznani z zasadami pierwszej pomocy.
4. Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne i informatyczne: w trakcie zajęć uczniowie zdobywali niezbędne wiadomości i umiejętności.
Podczas warsztatów uczestnicy projektu zdobyli cenne rady i umiejętności, które przydały im się w trakcie wyjazdu. Dodatkowo ich doświadczenia z zagranicznego pobytu przyczyniły się do utrwalenia:
zwrotów stosowanych w języku angielskim i greckim;
zagadnień i umiejętności związanych z poznawaniem nowych ludzi i otoczenia;
wiedzy na temat greckiej kultury, historii czy kuchni.
Niewątpliwie można stwierdzić, że wyjazd pozytywnie wpłynął na integrację grupy, wzrost pewności siebie oraz zmniejszenie lęku przed wypowiadaniem się w języku obcym. Uczestnicy chętnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach.
Edukacja:
Zajęcia w szkole greckiej wynikały z założeń projektu i obejmowały:
1. Style uczenia się. Sprawne komunikowanie się w języku angielskim – wykład oraz dyskusja.
2. Poznawanie i prezentowanie osiągnięć naukowych Grecji i Polski oraz ich twórców z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, literatury – wykład w języku angielskim oraz prezentacje uczniów.
3. Podstawowe zasady wykorzystywania nowych technologii w procesie uczenia, wybrane aspekty i techniki uczenia się - warunki efektywnego uczenia się, warunki efektywnego przypominania sobie – wykład oraz dyskusja.
4. Mind mapping warsztaty grupowe, tworzenie map myśli związanych z efektywnym uczeniem się.
5. Prezentacja narzędzi pozwalających na przełamywanie barier w uczeniu się języka.
6. Wykład oraz warsztaty obejmujące praktyczną naukę szybkiego czytania i rozumienia tekstu czytanego – trening pamięci.
7. Zbierania informacji oraz materiałów graficznych wykorzystanych później do przygotowywania treści na profile internetowe.
8. Szybkie i efektywne uczenie się z wykorzystaniem różnorodnych technik oraz narzędzi pozwalających na przełamywanie barier w uczeniu się, gry terenowe z wykorzystaniem google map, podczas których należało wykonać określone zadania, np.: odszukać charakterystyczne miejsce, przeprowadzić w języku angielskim, wywiad z napotkanymi mieszkańcami Grecji na temat ich wiedzy o Polsce.
W trakcie zajęć zorganizowanych w greckiej szkole nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach. Efektem wspólnej pracy były prezentacje na tematy polsko – greckie przedstawiane w języku angielskim.
Zajęcia kulturowe:
Uczniowie w ramach programu kulturowego mieli możliwość zobaczyć wiele ciekawych miejsca takich jak:
- niezwykle urokliwy Wąwóz Enipeas prowadzący z miasta Litohoro do wodospadów Withos, które wpadają do mitologicznych Wanien Afrodyty.
- Paralia – malownicza miejscowość położona u stóp masywu Olimpu. Urokliwe miasteczko z piaszczystą plażą z dostępem do morza, do którego mogliśmy dotrzeć podczas pieszych wycieczek wzdłuż promenady prowadzącej do Olimpic Beach - miejsca naszego zamieszkania.
- zamek Platamonas – imponująca średniowieczna twierdza wzniesiona przez krzyżowców. Do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny budowli, z której rozciąga się zapierający dech widok na Morze Egejskie i okolice.
- Meteory – niesamowite formacje skalne na równinie tesalskiej, które zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ich grecka nazwa meteoros oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba" na ich szczytach znajdują się liczne prawosławne klasztory. Obecnie dostępne są dla turystów niektóre obiekty sakralne, dlatego chętnie zwiedziliśmy jeden z nich - Wielki Meteor - najbardziej znany w Grecji – potocznie nazywany wiszącym klasztorem, do którego dostaliśmy się wykutymi w skale schodami. Historię powstania świątyni opowiedziała nam przewodniczka, która oprowadziła nas po tym miejscu. Ciekawostką był fakt, że można tam przebywać jedynie w odpowiednim stroju, tj. należało być ubranym w odzież zakrywającą ramiona, brzuch i kolana. Odwiedziliśmy również okoliczną wytwórnię ikon, gdzie z bliska zapoznaliśmy się z procesem ich powstawania.
- Skhiatos – malownicza wyspa archipelagu Sporad ze wspaniałą plażą Kukunaries (szyszkowa plaża - określenie pochodzi od szyszek drzew porastających wyspę) nad Morzem Egejskim, na którą dotarliśmy statkiem z kapitanem Kostasem, którego załoga uatrakcyjniała nam rejs. To najstarsza plaża na Skiathos, rozciąga się na długości około półtora kilometra. Ma kształt łagodnego półksiężyca, tworzonego przez zatokę, która delikatnie wdziera się w ląd. Wyjątkowy urok tej plaży nadaje specyficzny kwarcowy piasek, który mieni się w słońcu na lśniący, złoty kolor. Zwiedzaliśmy również pobliskie miasteczko portowe o wąskich uliczkach z typowymi białymi domkami z niebieskimi okiennicami oraz wieżą zegarową, która spełnia funkcję punktu widokowego, dzięki czemu mogliśmy podziwiać okolicę. W porcie zacumowane są różnego typu statki – od małych łodzi rybackich po ogromne jachty wycieczkowe. Urzekająca atmosfera tej wyspy użyczyła scenerii do kultowego filmu Mamma Mia. Dzięki musicalowi o zaletach tej wyspy dowiedział się cały świat a my mieliśmy okazję tam być osobiście.
- Paralia – malownicza miejscowość położona u stóp masywu Olimpu. Urokliwe miasteczko z piaszczystą plażą z dostępem do morza, do którego mogliśmy dotrzeć podczas pieszych wycieczek wzdłuż promenady prowadzącej do Olimpic Beach - miejsca naszego zamieszkania.
Integracja:
Atrakcyjnym momentem dla naszych podopiecznych okazała się nauka greckich tańców przy muzyce - przygotowana i poprowadzona przez nauczycielkę - instruktorkę.
W ramach integracji młodzieży polsko-greckiej uczniowie brali aktywny udział w rozgrywkach sportowych na boisku szkolnym oraz na basenie hotelowym.
Przyjacielska atmosfera podczas spotkania z grecką młodzieżą sprawiła, że uczniowie chętnie dopytywali o lokalne zwyczaje, kulturę, historię odwiedzanego regionu.
Rezultaty, które udało się wypracować podczas realizacji projektu:
• udoskonalenie umiejętności językowych: codzienna, żywa komunikacja w języku angielskim z rówieśnikami z Grecji była doskonałą okazją do sprawdzenia indywidualnych możliwości uczniów, a praktyczne ćwiczenia wspomogły efektywność nauki i usprawnienie znajomości języka. Ponadto uczniowie ćwiczyli swoje kompetencje językowe wykonując różnorodne zadania np.: nagrywając filmy tematyczne, przygotowując plakaty hasłowe, tworząc prezentacje pokazowe. Działania, w których uczestniczyli nasi wychowankowie, sprawiły, że przełamali barierę komunikacyjną i wzmocnili motywację do nauki języka;
• rozwinięcie kompetencji informatycznych: podczas wykonywania zadań projektowych takich jak korzystanie z PowerPoint, uczniowie tworzyli różnorodne pomoce, prezentacje, filmy anglojęzyczne;
• rozwój kompetencji kluczowych: uczestnicząc w międzynarodowym projekcie nasi wychowankowie mieli okazję rozwijać umiejętności, które w przyszłości mogą być istotne w ich rozwoju, a mianowicie kreatywność, współpraca w grupie, krytyczne myślenie czy umiejętność zarządzania czasem;
• doświadczenie międzykulturowe: wyjazd do innego kraju był doskonałym sposobem, żeby poznać różnorodność greckiej kultury, obyczajów i miejsc oraz budowania poczucia w wspólnoty w ramach Unii Europejskiej.
Konkretne efekty pracy naszych uczniów podczas mobilności:
• materiały promocyjne przedstawiające sylwetki słynnych pisarzy, fizyków, chemików oraz matematyków z Grecji i Polski - prezentacja multimedialna oraz plakaty;
• mapy myśli;
• relacje z udziału w programie umieszone na fb, stronie internetowej szkoły oraz
w lokalnej gazecie;
• fotorelacje;
Wrażenia oraz opinię z wyjazdu do Grecji oddają opinie uczestników wyjazdu:
• "Wyjazd był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Najlepiej będę wspominał wyprawę na Meteory i zwiedzanie klasztoru wybudowanego na szczycie gór. Dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o tym miejscu. Chętnie znowu tu wrócę."
• "Na wyjeździe bardzo podobała mi się atmosfera, i to że każdy dzień był wypełniony aktywnościami. Zawarłem też nowe znajomości z uczniami greckimi - bardzo ich polubiłem. Największą atrakcją był dla mnie mecz, który rozegraliśmy z kolegami z greckiej szkoły. Myślę, że nasze umiejętności zrobiły na nich wrażenie."
• „To był naprawdę świetny wyjazd. Dużo się nauczyłam i przekonałam, że warto się uczyć. Podczas wycieczki sprawdziłam swoje umiejętności językowe.”
• "Dzięki Erasmusowi mogłam zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zobaczyłam też, jak wygląda nauka w greckiej szkole i jakie tam są zwyczaje."
• "Najbardziej podobał mi się rejs statkiem z kapitanem Kostasem i jego załogą. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym programie."
• "Dzięki Erasmusowi mogłam zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zobaczyłam też, jak wygląda nauka w greckiej szkole i jakie tam są zwyczaje."
• "Najbardziej podobał mi się rejs statkiem z kapitanem Kostasem i jego załogą. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym programie."
• „Bardzo się cieszę, że miałam szansę sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w praktyce. Dzięki tej wycieczce mogłam szlifować język.”
• „Uważam, że ten wyjazd był wspaniały. Było bardzo ciepło, ale dla tych widoków było warto. W szkole wiele się nauczyliśmy na temat greckiej kultury i ich alfabetu. Świetnie się bawiłam.”
• „Na wycieczce do Grecji bardzo mi się spodobało, ponieważ poza możliwością zwiedzenia pięknego kraju, miałam szansę rozwijać swoje umiejętności językowe.”
• „Wyjazd w ramach Erasmus dał mi świetną okazję praktykować język w najlepszej z możliwych form - poprzez mówienie.”
• „Podczas wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus+ mieliśmy okazję zwiedzić malowniczą wyspę Skiatos, majestatyczne Meteory oraz relaksować się na pięknej plaży Olympic Beach. Oprócz tego, podziwialiśmy imponujący wodospad w pobliżu góry Olimp. Wyjazd ten nie tylko pozwolił nam doskonalić język angielski, ale również wzbogacił naszą wiedzę o bogatej historii i kulturze Grecji.”
•
„Podczas pobytu w Grecji najbardziej podobał się mi rejs statkiem na wyspę Skiathos. Urzekły mnie piękne widoki, roślinność i klimat. Podobała się mi wycieczka do klasztoru w Meteorach. Wysokie skały tworzyły piękny krajobraz, a wnętrze świątyni wzbudzało zachwyt.”
Projekt Erasmus+ okazał się ogromnym sukcesem i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.
Cieszymy się, że nasi uczniowie dołączyli do grona Erasmusa, udowodniając tym samym, że warto być otwartym na nowe wyzwania i kulturową różnorodność, żeby się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności językowe i integrować się z uczniami z innych krajów.
Podsumowanie mobilności w ramach projektu Erasmus+
W dniach 02.06 -14.06.2024 r. grupa 30 uczniów z klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Iwkowej wraz z opiekunami przebywała w Grecji
w miejscowości Olimpic Beach w regionie Pieria, u podnóża pasma Gór Olimpu realizując program edukacyjny dla mobilności grupowej w programie Erasmus+, którego organizacją przyjmującą była KEK LIDIA. Wyjazd dla wszystkich uczestników finansowany był w całości z grantu otrzymanego przez szkołę na realizację tego projektu ze środków Unii Europejskiej.
Czas pobytu w Grecji został zaplanowany bardzo szczegółowo, każdego dnia czekało nas mnóstwo wrażeń. Podczas całego pobytu uczniowie zrealizowali elementy edukacyjne programu, ale mieli również czas na odpoczynek korzystając w pełni z uroków bliższej i dalszej okolicy.
Zajęcia przygotowawcze w programie Erasmus+:
Przed wyjazdem do Grecji uczestnicy projektu Erasmus+ uczęszczali na zajęcia przygotowawcze, które podzielono na:
1. Zajęcia językowe: w ramach prowadzonego kursu językowego stawialiśmy na praktyczne użycie języka i dlatego zajęcia obejmowały zarówno słownictwo codziennie jak i sytuacyjne. Szczególny nacisk kładziony był na rozmowy w języku angielskim. Z tego względu program zajęć różnił się od tego realizowanego na co dzień w szkole i był przeprowadzany w formie rozmów między uczniami oraz scenek z życia codziennego.
2. Przygotowanie kulturowe: celem zajęć było poznanie bogatej historii i kultury Grecji, co wpłynęło na poszerzenie horyzontów kulturowych uczniów. Część pedagogiczna obejmowała zagadnienia takie jak: znalezienie się w nowym miejscu pobytu, dostosowanie się do życia w grupie i zespole, efektywne spędzanie czasu podczas wizyt w szkole i metody walki ze stresem.
3. Zajęcia BHP i elementy pierwszej pomocy: w trakcie zajęć uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady BHP, których należy przestrzegać w trakcie podróży, pobytu w szkole czy czasu wolnego, spędzanego w trakcie wyjazdu. Dodatkowo uczestnicy byli zapoznani z zasadami pierwszej pomocy.
4. Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne i informatyczne: w trakcie zajęć uczniowie zdobywali niezbędne wiadomości i umiejętności.
Podczas warsztatów uczestnicy projektu zdobyli cenne rady i umiejętności, które przydały im się w trakcie wyjazdu. Dodatkowo ich doświadczenia z zagranicznego pobytu przyczyniły się do utrwalenia:
- zwrotów stosowanych w języku angielskim i greckim;
- zagadnień i umiejętności związanych z poznawaniem nowych ludzi i otoczenia;
- wiedzy na temat greckiej kultury, historii czy kuchni.
Niewątpliwie można stwierdzić, że wyjazd pozytywnie wpłynął na integrację grupy, wzrost pewności siebie oraz zmniejszenie lęku przed wypowiadaniem się w języku obcym. Uczestnicy chętnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach.
Edukacja:
Zajęcia w szkole greckiej wynikały z założeń projektu i obejmowały:
1. Style uczenia się. Sprawne komunikowanie się w języku angielskim – wykład oraz dyskusja.
2. Poznawanie i prezentowanie osiągnięć naukowych Grecji i Polski oraz ich twórców z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, literatury – wykład w języku angielskim oraz prezentacje uczniów.
3. Podstawowe zasady wykorzystywania nowych technologii w procesie uczenia, wybrane aspekty i techniki uczenia się - warunki efektywnego uczenia się, warunki efektywnego przypominania sobie – wykład oraz dyskusja.
4. Mind mapping warsztaty grupowe, tworzenie map myśli związanych z efektywnym uczeniem się.
5. Prezentacja narzędzi pozwalających na przełamywanie barier w uczeniu się języka.
6. Wykład oraz warsztaty obejmujące praktyczną naukę szybkiego czytania i rozumienia tekstu czytanego – trening pamięci.
7. Zbierania informacji oraz materiałów graficznych wykorzystanych później do przygotowywania treści na profile internetowe.
8. Szybkie i efektywne uczenie się z wykorzystaniem różnorodnych technik oraz narzędzi pozwalających na przełamywanie barier w uczeniu się, gry terenowe z wykorzystaniem google map, podczas których należało wykonać określone zadania, np.: odszukać charakterystyczne miejsce, przeprowadzić w języku angielskim, wywiad z napotkanymi mieszkańcami Grecji na temat ich wiedzy o Polsce.
W trakcie zajęć zorganizowanych w greckiej szkole nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach. Efektem wspólnej pracy były prezentacje na tematy polsko – greckie przedstawiane w języku angielskim.
Zajęcia kulturowe:
Uczniowie w ramach programu kulturowego mieli możliwość zobaczyć wiele ciekawych miejsca takich jak:
- niezwykle urokliwy Wąwóz Enipeas prowadzący z miasta Litohoro do wodospadów Withos, które wpadają do mitologicznych Wanien Afrodyty.
- Paralia – malownicza miejscowość położona u stóp masywu Olimpu. Urokliwe miasteczko z piaszczystą plażą z dostępem do morza, do którego mogliśmy dotrzeć podczas pieszych wycieczek wzdłuż promenady prowadzącej do Olimpic Beach - miejsca naszego zamieszkania.
- zamek Platamonas – imponująca średniowieczna twierdza wzniesiona przez krzyżowców. Do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny budowli, z której rozciąga się zapierający dech widok na Morze Egejskie i okolice.
- Meteory – niesamowite formacje skalne na równinie tesalskiej, które zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ich grecka nazwa meteoros oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba" na ich szczytach znajdują się liczne prawosławne klasztory. Obecnie dostępne są dla turystów niektóre obiekty sakralne, dlatego chętnie zwiedziliśmy jeden z nich - Wielki Meteor - najbardziej znany w Grecji – potocznie nazywany wiszącym klasztorem, do którego dostaliśmy się wykutymi w skale schodami. Historię powstania świątyni opowiedziała nam przewodniczka, która oprowadziła nas po tym miejscu. Ciekawostką był fakt, że można tam przebywać jedynie w odpowiednim stroju, tj. należało być ubranym w odzież zakrywającą ramiona, brzuch i kolana. Odwiedziliśmy również okoliczną wytwórnię ikon, gdzie z bliska zapoznaliśmy się z procesem ich powstawania.
- Skhiatos – malownicza wyspa archipelagu Sporad ze wspaniałą plażą Kukunaries (szyszkowa plaża - określenie pochodzi od szyszek drzew porastających wyspę) nad Morzem Egejskim, na którą dotarliśmy statkiem z kapitanem Kostasem, którego załoga uatrakcyjniała nam rejs. To najstarsza plaża na Skiathos, rozciąga się na długości około półtora kilometra. Ma kształt łagodnego półksiężyca, tworzonego przez zatokę, która delikatnie wdziera się w ląd. Wyjątkowy urok tej plaży nadaje specyficzny kwarcowy piasek, który mieni się w słońcu na lśniący, złoty kolor. Zwiedzaliśmy również pobliskie miasteczko portowe o wąskich uliczkach z typowymi białymi domkami z niebieskimi okiennicami oraz wieżą zegarową, która spełnia funkcję punktu widokowego, dzięki czemu mogliśmy podziwiać okolicę. W porcie zacumowane są różnego typu statki – od małych łodzi rybackich po ogromne jachty wycieczkowe. Urzekająca atmosfera tej wyspy użyczyła scenerii do kultowego filmu Mamma Mia. Dzięki musicalowi o zaletach tej wyspy dowiedział się cały świat a my mieliśmy okazję tam być osobiście.
- Paralia – malownicza miejscowość położona u stóp masywu Olimpu. Urokliwe miasteczko z piaszczystą plażą z dostępem do morza, do którego mogliśmy dotrzeć podczas pieszych wycieczek wzdłuż promenady prowadzącej do Olimpic Beach - miejsca naszego zamieszkania.
Integracja:
Atrakcyjnym momentem dla naszych podopiecznych okazała się nauka greckich tańców przy muzyce - przygotowana i poprowadzona przez nauczycielkę - instruktorkę.
W ramach integracji młodzieży polsko-greckiej uczniowie brali aktywny udział w rozgrywkach sportowych na boisku szkolnym oraz na basenie hotelowym.
Przyjacielska atmosfera podczas spotkania z grecką młodzieżą sprawiła, że uczniowie chętnie dopytywali o lokalne zwyczaje, kulturę, historię odwiedzanego regionu.
Rezultaty, które udało się wypracować podczas realizacji projektu:
• udoskonalenie umiejętności językowych: codzienna, żywa komunikacja w języku angielskim z rówieśnikami z Grecji była doskonałą okazją do sprawdzenia indywidualnych możliwości uczniów, a praktyczne ćwiczenia wspomogły efektywność nauki i usprawnienie znajomości języka. Ponadto uczniowie ćwiczyli swoje kompetencje językowe wykonując różnorodne zadania np.: nagrywając filmy tematyczne, przygotowując plakaty hasłowe, tworząc prezentacje pokazowe. Działania, w których uczestniczyli nasi wychowankowie, sprawiły, że przełamali barierę komunikacyjną i wzmocnili motywację do nauki języka;
• rozwinięcie kompetencji informatycznych: podczas wykonywania zadań projektowych takich jak korzystanie z PowerPoint, uczniowie tworzyli różnorodne pomoce, prezentacje, filmy anglojęzyczne;
• rozwój kompetencji kluczowych: uczestnicząc w międzynarodowym projekcie nasi wychowankowie mieli okazję rozwijać umiejętności, które w przyszłości mogą być istotne w ich rozwoju, a mianowicie kreatywność, współpraca w grupie, krytyczne myślenie czy umiejętność zarządzania czasem;
• doświadczenie międzykulturowe: wyjazd do innego kraju był doskonałym sposobem, żeby poznać różnorodność greckiej kultury, obyczajów i miejsc oraz budowania poczucia w wspólnoty w ramach Unii Europejskiej.
Konkretne efekty pracy naszych uczniów podczas mobilności:
• materiały promocyjne przedstawiające sylwetki słynnych pisarzy, fizyków, chemików oraz matematyków z Grecji i Polski - prezentacja multimedialna oraz plakaty;
• mapy myśli;
• relacje z udziału w programie umieszone na fb, stronie internetowej szkoły oraz
w lokalnej gazecie;
• fotorelacje;
Wrażenia oraz opinię z wyjazdu do Grecji oddają opinie uczestników wyjazdu:
• "Wyjazd był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Najlepiej będę wspominał wyprawę na Meteory i zwiedzanie klasztoru wybudowanego na szczycie gór. Dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o tym miejscu. Chętnie znowu tu wrócę."
• "Na wyjeździe bardzo podobała mi się atmosfera, i to że każdy dzień był wypełniony aktywnościami. Zawarłem też nowe znajomości z uczniami greckimi - bardzo ich polubiłem. Największą atrakcją był dla mnie mecz, który rozegraliśmy z kolegami z greckiej szkoły. Myślę, że nasze umiejętności zrobiły na nich wrażenie."
• „To był naprawdę świetny wyjazd. Dużo się nauczyłam i przekonałam, że warto się uczyć. Podczas wycieczki sprawdziłam swoje umiejętności językowe.”
• "Dzięki Erasmusowi mogłam zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zobaczyłam też, jak wygląda nauka w greckiej szkole i jakie tam są zwyczaje."
• "Najbardziej podobał mi się rejs statkiem z kapitanem Kostasem i jego załogą. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym programie."
• "Dzięki Erasmusowi mogłam zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zobaczyłam też, jak wygląda nauka w greckiej szkole i jakie tam są zwyczaje."
• "Najbardziej podobał mi się rejs statkiem z kapitanem Kostasem i jego załogą. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym programie."
• „Bardzo się cieszę, że miałam szansę sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w praktyce. Dzięki tej wycieczce mogłam szlifować język.”
• „Uważam, że ten wyjazd był wspaniały. Było bardzo ciepło, ale dla tych widoków było warto. W szkole wiele się nauczyliśmy na temat greckiej kultury i ich alfabetu. Świetnie się bawiłam.”
• „Na wycieczce do Grecji bardzo mi się spodobało, ponieważ poza możliwością zwiedzenia pięknego kraju, miałam szansę rozwijać swoje umiejętności językowe.”
• „Wyjazd w ramach Erasmus dał mi świetną okazję praktykować język w najlepszej z możliwych form - poprzez mówienie.”
• „Podczas wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus+ mieliśmy okazję zwiedzić malowniczą wyspę Skiatos, majestatyczne Meteory oraz relaksować się na pięknej plaży Olympic Beach. Oprócz tego, podziwialiśmy imponujący wodospad w pobliżu góry Olimp. Wyjazd ten nie tylko pozwolił nam doskonalić język angielski, ale również wzbogacił naszą wiedzę o bogatej historii i kulturze Grecji.”
•
„Podczas pobytu w Grecji najbardziej podobał się mi rejs statkiem na wyspę Skiathos. Urzekły mnie piękne widoki, roślinność i klimat. Podobała się mi wycieczka do klasztoru w Meteorach. Wysokie skały tworzyły piękny krajobraz, a wnętrze świątyni wzbudzało zachwyt.”
Projekt Erasmus+ okazał się ogromnym sukcesem i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.
Cieszymy się, że nasi uczniowie dołączyli do grona Erasmusa, udowodniając tym samym, że warto być otwartym na nowe wyzwania i kulturową różnorodność, żeby się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności językowe i integrować się z uczniami z innych krajów.